WP Super Cache – Najlepsze ustawienia

Od jakiegoś czasu wiele się mówi o „wyścigu” związanym z optymalizacją stron WWW. Kto nadąża nad wszystkimi zmianami, które trzeba wdrażać w skryptach stron internetowych, ustawieniach serwera, itp. może poszczycić się z pewnością mianem SEO’wca 🙂 Owszem, SEO czyli Optymalizacja stron pod kontem wyszukiwarek i jej odłam – on site – często wiąże się z koniecznością podejmowania różnych decyzji, nawet mniejszych lub większych modyfikacji różnych darmowych skryptów dostępnych w sieci. I o ile większość oddanych użytkownikom skryptów sklepów internetowych jest darmowa, tak owtyczkowanie ich potrafi być bardzo kosztowne, nie mówiąc już o tym ile może kosztować zakup odpowiedniej wtyczki dedykowanej tylko dla nas.

Powszechnie jednak wiadomo, że WordPress słynie z darmowych bardzo dobrych rozwiązań tworzonych przez społeczność i twórców, którzy bardzo często oddają swój produkt za darmo, wypuszczając z czasem jego wersję premium z dodatkowymi funkcjami, jak na przykład Yoast ze swoją już pokaźną stajnią pluginów darmowych i płatnych.

Czas ładowania strony – Jak go przetestować?

Starym wygom tłumaczyć tego nie trzeba, jednak dla wszystkich tych, którzy szukają jakiegoś narzędzia i będą chcieli swojego tasiemcowatego WordPress’a, OpenCart’a czy innego Joomlo Drupala 🙂 odrobinę przyspieszyć, zapraszam do testera o nazwie PageSpeed Insight.

Przejdźmy teraz do rzeczy, czyli..

WP Super Cache Best Settings

Całość zamieszczę w kilku screenach bo chyba najłatwiej będzie to w ten sposób zobrazować.

Ustawienia należy wykonać w zakładce Advanced

Jako metodę cache’owania strony należy w opcjach WP Super Cache Settings zaznaczyć Use mod_rewrite to serve cache files, która jest najszybszą z występujących metod, jak niżej.

1

Kolejnym krokiem będzie grupa ustawień o nazwie Miscellaneous, czyli Różne.

Tutaj powinny być zaznaczone 4 opcje:

  • Compress page so they’re served more quickly to visitors
  • 304 Not Modified browser caching. Indicate when a page has not been modified since it was last requested
  • Don’t cache page for known users.
  • Cache rebuild. Serve a superchace file to anonymous users while a new file is begin generated.

2

Scrollujemy stronę ustawień niżej, do grupy o nazwie Advanced czyli do ustawień zaawansowanych. Tutaj zaznaczamy tylko jedną z występujących opcji – Extra homepage check. (Very ocassionally stops homepage caching).

4

Zostało nam jeszcze kilka rzeczy do zrobienia. Między innymi w ustawieniach Mod Rewrite Rules należy kliknąć w Update Mod_Rewrite Rules w celu zatwierdzenia wszystkich powyższych zmian. Zjeżdżamy niżej i sprawdzamy czy Cache Timeout jest ustawiony na 3600 sekund, jeśli tak to zostawiamy to pole bez zmian, jeśli nie, ustawiamy tutaj wspomnianą wartość. Pozostałych domyślnych opcji nie zmieniamy, wszystko zapisujemy i cieszymy się dobrze wykonaną konfiguracją wtyczki.

Podsumowanie

Ze względu na wtyczki i łatwość konfiguracji WordPress stosuję go do bardzo różnych rozwiązań, od zapleczowych blogów, poprzez strony wykorzystywane w różnych programach partnerskich, na stronach wizytówkach kończąc. WP Super Cache dobrze się sprawdza znacznie przyspieszając ładowanie się podstron każdego WordPress’a. W przypadku „tasiemców”, takich jak sklepy na WordPressie, które zawierają po kilkanaście tysięcy produktów udało mi się zmniejszyć czas ładowania strony z 15 na 4 sekundy. W tym przypadku wynik nie jest w prawdzie jakiś powalający, ale o niebo lepiej się to przegląda niż w chwili, gdy podstrony ładują się w czasach kilkunastu sekundowych. Sprawa ma się znacznie lepiej przy mniejszych stronach – wizytówkach, blogach zapleczowych, itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *