Czym jest CTR i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę

W ostatnim czasie coraz częściej czy to na potrzeby marketingu afiliacyjnego czy dla klientów zajmuję się pozycjonowaniem i optymalizacją sklepów internetowych. 

Nie ma tutaj znaczenia, czy sklep opiera się na konkretnym silniku, jak na przykład PrestaShop, Open Cart, WooCommerce, Magento, Shopper, IAIShop czy na skrypcie autorskim. Praca, którą trzeba wykonać jest zawsze taka sama – trzeba wykonać krok po kroku wszystkie działania związane z optymalizacją i pozycjonowaniem. Nic odkrywczego i nic nowego prawda? 🙂 Zapraszam jednak do czytania dalej. Opiszę dlaczego CTR jest tak ważny i w jaki sposób można go wykorzystać przy planowaniu kolejnych działań.

Wskaźnik CTR w Search Console

CTR (ang. click-through rate) jest wskaźnikiem klikalności. Pokazuje on stosunek klików w naszą reklamę czy frazę w wynikach organicznych wyszukiwarki internetowej do częstotliwości wyświetlania się naszej reklamy.

W Search Console w zakładce Analika wyszukiwania można znaleźć listę fraz, które można posortować na kilka sposobów. Zaznaczamy Kliknięcia, Wyświetlenia i właśnie CTR.

Sortujemy naszą tabelę po kliknięciach od największej liczby do najmniejszej. Na początku powinny pojawić się nam frazy takie jak nazwa brandu naszego sklepu internetowego, pisane poprawnie, czasem rozdzielnie i czasem z błędem. Bardzo często takie frazy mają bardzo wysoki CTR, sięgający niekiedy kilkudziesięciu procent.

Dlaczego CTR jest taki ważny?

Zasada jest bardzo prosta – im wyższy CTR tym wyżej w SERP będziemy się znajdować a im wyżej w SERP się znajdujemy na daną frazę tym wyższy mamy CTR.

Dane dotyczące tego parametru, wyświetleń i kliknięć znajdujące się w Search Console należy traktować jak ściągawkę, dzięki której wiemy, nad którymi słowami kluczowymi powinniśmy pracować, na jakie słowa kluczowe mimo braku kliknięć często się wyświetlamy i które słowa kluczowe wymagają naszej szczególnej uwagi. Owszem, w Google Analytics możemy sprawdzić, które frazy w naszych kampaniach AdWords najlepiej konwertują ale tak na prawdę Search Console pozwala nam sprawdzić, w którym kierunku powinny zmierzać nasze działania związane z pracą przy danych frazach dla docelowej witryny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *