Przegląd kilku narzędzi typu Keyword Research Tools

Każdy rasowy SEO’wiec, mający czy wiele zleceń czy pracujący nad kilkoma, bądź kilkunastoma projektami w pewnym momencie zaczyna automatyzować w pełni lub części swoją pracę. Jeśli chodzi o analizę słów kluczowych od jakiegoś czasu na rynku zaczęło się pojawiać coraz to narzędzi (keyword research tools) do poszukiwania nowych słów kluczowych, które w późniejszym czasie wykorzystywane są do wiadomych celów.

Osobiście korzystam z dwóch narzędzi w postaci programów i kilku narzędzi, które są ich alternatywą jako aplikacje webowe. W większości przypadków, korzystając z tego typu softu, spotkamy się z pojęciem Seed (nasiono), lub Seed Keywords. To nic innego jak człon główny, który ma znaleźć się we frazach, wyciągniętych z wybranych przez nas silników wyszukujących. Dla przykładu, po wpisaniu projektowanie wnętrz, efektem będą między innymi frazy typu projektowanie wnętrz kurs, projektowanie wnętrz online czy projektowanie wnętrz wrocław.

1. KeywordXtreme 4

Po omówieniu ogólnej zasady działania programów i aplikacji webowych typu Keywords Research, w pierwszej kolejności chciałbym zaprezentować sofcik o nazwie KeywordXtreme, aktualnie w wersji 4.x. Aplikacja jest płatna, na stronie producenta można ją nabyć za 47 dolarów.

keywordxtreme-window-programProgram od wersji 3.x ewoluował o kilka detali. Przede wszystkim mam wrażenie, że działa szybciej ale może to być tylko moje odczucie. Najbardziej istotnymi elementami są możliwości wyboru silników wyszukujących (search engines). W wersji 4.x KeywordXtreme oferuje znacznie więcej tychże silników:

  1. Google
  2. Bing
  3. Yahoo!
  4. Ask
  5. AOL
  6. Youtube
  7. Yahoo! Video
  8. Amazon
  9. eBay
  10. Google Shopping
  11. Nextag
  12. Google Play
  13. Google Images

Trzynastka wspaniałych miejscówek do wyciągania dobrych słów kluczowych 🙂

Kolejno po tym jak już będziemy posiadać listę słów kluczowych, KeywordXtreme pozwoli nam przeanalizować ich lokalne wyszukiwania, globalne wyszukiwania, CPC każdego z nich i pozostałe dane, jakie mamy dostępne w Google AdWords, w planerze słów kluczowych. Wystarczy dodać subkonto w opcjach (settings) aplikacji. Jak dla mnie jest to aktualnie niepodważalny numer jeden na rynku z tego typu programów.

2. Keyword Researcher 

keywordresearcher

To kolejny program typu Keywords Research.  Ten akurat wykorzystuję do tworzenia list pod długi ogon (longtail) oraz podczas szukania tematów do pisania dla copywriterów. Nie musimy już zajmować się zbieraniem tematów do zlecanych tekstów, wystarczy w zakładce Wildcard Search wpisać interesujące nas „seedy” i dodać odpowiednio gwiazdkę. Przykładowo, po wpisaniu jakie * kuchni, program w kilka chwil znalazł między innymi takie zdania (było ich łącznie prawie 300):

jakie zawiasy do kuchni
jakie zlewozmywaki do kuchni
jakie zabezpieczenie do kuchni indukcyjnej
jakie zioła uprawiać w kuchni
jakie zioła hodować w kuchni
jakie zasilanie do kuchni indukcyjnej
jakie żaluzje do kuchni
jakie właściwości miały sosy w kuchni pana kleksa
jakie wybrać płytki podłogowe do kuchni
jakie wybrać płytki do kuchni
jakie wybrać meble do kuchni
jakie wybrać kafelki do kuchni
jakie wino do kuchni włoskiej
jakie wybrać fronty do kuchni
jakie wino do kuchni indyjskiej

Aplikacja dość przyzwoita i bardzo szybka, nie potrzebuje żadnych list proxy, gdyż sama zatrzymuje się przy dużych listach by zapobiec banom z wyszukiwarki Google. Czy jest to narzędzie Blackhatowe? Ciężko powiedzieć, ja używam go do czerpania inspiracji do pisania nowych artykułów i w zlecaniu tematów copywriterom. Nie sądzę, by szukanie inspiracji było elementem Blackhat SEO.

3. Aplikacje webowe typy Keywords Research

Wspomniane wyżej programy są płatne, ale można śmiało uznać, że oferują wszystko czego trzeba a cena nie jest specjalnie wygórowana. Dla leniwych są też rozwiązania darmowe – webowe, które wypiszę a to czy się Wam któreś z nich spodoba, zostawię do indywidualnej oceny.

  1. Ubersuggest.org, darmowe narzędzie, które przeszukuje zarówno Google, jak i Google Images, sklepy i inne. Możliwe do „odpalenia” w wielu językach (nie tylko angielski).
  2. Google Keyword Planner (Planer Słów Kluczowych Google), przez jednych niedoceniany, przez innych zachwalany. Tak na prawdę wszystkie narzędzia innych wydawców niż Google i tak korzystają z silników „G”, więc trzeba się wyłącznie nastawić na to czy ten czy może inny interface nam pasuje
  3. WordSteam’s Keyword Tool, kolejne darmowe i webowe narzędzie

Podsumowując, do wyboru do koloru. Z miesiąca na miesiąc aplikacji tego typu jest coraz więcej na rynku i nie chciałem tutaj tworzyć listy wszystkich z nich. Przede wszystkim w zamyśle miałem zaprezentowanie dwóch płatnych softów (patrzcie, że nie ma tu żadnego ref linka a artykuł nie jest też sponsorowany 🙂 ). Ja stawiam więc na KeywordXtreme oraz Keyword Researcher oraz wpomagam się trzema darmowymi, webowymi aplikacjami, o których wyżej wspomniałem. Zachęcam do używania wszystkich z nich, z pewnością ułatwi to życie każdemu pozycjonerowi, copywriterowi czy nawet blogerowi jak w przypadku Keyword Researcher.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *