apache on ubuntu

Instalacja serwera WWW na Ubuntu 20.4

Instalacja serwera WWW w systemie Linux Ubuntu 30.4 opisana w kilku krokach.

Krok 1 – aktualizacja systemu i repozytoriów

Przed wykonaniem konfiguracji naszego Linuxa należy zaktualizować nasz system i repozytoria poleceniami

sudo apt update

linux update

oraz

sudo apt upgrade

linux upgrade

Gdy pobrane zostaną aktualne wersje naszego oprogramowania, możemy przystąpić do prac związanych z instalacją i konfiguracją serwera APACHE.

Krok 2 – Instalacja Apache 2 i sprawdzenie naszej instalacji

Za pomocą poniższego polecenia instalujemy serwer apache2

sudo apt install apache2

Wywołane polecenie w terminalu poprosi nas o potwierdzenie, jak na screenie niżej. Klikamy więc T i [ENTER].

install apache2

W tym kroku, po zakończeniu instalacji, możemy sprawdzić czy serwer poprawnie się zainstalował, sprawdzając jego wersję poleceniem

apache2 -version

apache2 version

Na screenie wyżej, po wpisaniu polecenia sprawdzającego wersję naszego serwera WWW, możemy zobaczyć takie informacje jak Server version oraz Server built. Jeśli te komunikaty zobaczymy, możemy być pewni, że serwer Apache2 poprawnie się zainstalował na naszym Ubuntu.

Krok 3 – konfiguracji zapory sieciowej

Konfiguracja naszej zapory sieciowej jest konieczna. Jeśli tego nie zrobimy, nasz serwer nie uzyska dostępu do sieci zewnętrznej. Musimy więc w UFW odblokować kilka portów dla Apache2.

W pierwszej kolejności sprawdźmy, jakie profile dla naszego Apache znajdują się aktualnie w konfiguracji naszego Firewalla, służy temu polecenie

sudo ufw app list

2021 03 05 11h04 40

Mamy na naszej liście 3 profile, 3 poziomy bezpieczeństwa. Apache zapewni nam maksymalne ograniczenia przy włączonym porcie 80 (na porcie 80 domyślnie wyświetlają się strony WWW).

Teraz powinniśmy zezwolić aby Apache w naszym UFW miał odblokowany port 80 dla ruchu sieciowego (nie lokalnego a właśnie sieciowego). Korzystając z konfiguracji dla Apache w UFW, odblokowujemy port, zachowując przy tym maksymalne bezpieczeństwo. Służy temu polecenie:
sudo ufw allow 'Apache'
2021 03 05 11h11 58Mamy teraz zaktualizowane reguły naszego UFW, jak widać na powyższym obrazku.

Przechodzimy dalej, czyli sprawdźmy status UFW

sudo ufw status

2021 03 05 11h15 49

Jeśli jesteśmy w podobnej sytuacji, czyli otrzymamy komunikat o tym, że nasz Firewall jest nieaktywnym wystarczy go włączyć poleceniem

sudo ufw enable

ubuntu ufw enable

Na screenie wyżej mamy teraz informację o tym, że nasz UFW jest aktywny i działa wszędzie dla Apache.

Analogicznie w przyszłości, gdybyśmy chcieli odblokować jakieś porty, odblokować na przykład SSH czy zewnętrzny adres IP, połączenia przychodzące, wychodzące, itp. możemy to robić w podobny sposób a kilka przydatnych informacji na ten temat znajdziecie choćby pod tym adresem.

Krok 4 – Konfiguracja serwera WWW Apache

Najpierw należy sprawdzić, czy nasz Apache2 „jest żywy” czyli czy usługa jest aktywna. Służy do tego polecenie

sudo systemctl status apache2

2021 03 05 11h36 49

Status na powyższym screenie jest oznaczony na zielono jako active (running). To nam powinno wystarczyć. Gdybyśmy mieli zabić proces apache2, mamy tutaj też przy okazji informację, na jakim PID jest uruchomiona usługa.

Teraz musimy sprawdzić pod jakim adresem IP widnieje nasza usługa, gdzie znajduje się nasz host. W tym celu wpisujemy polecenie

hostname -I

2021 03 05 11h39 05

Jeśli korzystacie na przykład z Virtualbox’a i Wasza lokalna sieć domowa znajduje się w sieci 192.168.1.0-255 to wystarczy (w VirtualBox) wejść w Maszyna -> Ustawienia -> Sieć i tutaj zmienić domyślne połączenie do NAT na Mostkowana karta sieciowa (bridged) jak na załączonym niżej obrazku.

2021 03 05 11h45 04

ponownie wykonujemy nasz test i jak widać niżej, nasz serwer WWW otrzymał przydzielony za pomocą (routera adres IP poprzez DHCP).

2021 03 05 11h46 37

Nie pozostaje nam nic innego na tym etapie jak sprawdzić na innym komputerze w domowej sieci, czy nasz serwer faktycznie działa 🙂 Wystarczy, że wpiszemy adres ip, jaki wyświetlił nam się w terminalu po wpisaniu polecenia hostname -I. W moim przypadku, w przeglądarce internetowej wpisuję 192.168.1.24. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie i nie wszystkie kroki z tego tutoriala zostały wykonane, pojawi się Wam obrazek jak niżej:

apache web server

Na tym możemy zakończyć pierwszą część naszego poradnika.

Podsumowując – potrafimy odblokowywać porty i usługę Apache2, instalować ją i mostować wirtualną sieć naszej wirtualnej maszyny z siecią domową.

W kolejnym kroku przystąpimy do konfiguracji wirtualnych domen, na których możemy w przyszłości pracować.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *