ubuntu wsl

WSL Ubuntu 20.04 w Windows 11, instalacja i dostęp do plików i folderów

WSL w Windows 11 stało się jeszcze prostrze we wstępnej konfiguracji niż to miało miejsce w przypadku poprzedniego systemu – Windows 10. Dowiedz się jak w kilku krokach zainstalować system Ubuntu w Twoim Windows 11 i gdzie znajdują się pliki i foldery tego Linuxa.

Jak w Windows 11 zainstalować Ubuntu 20.4?

W Windows 11 instalacja subsystemu z Ubuntu na pokładzie stała się jeszcze prostrza niż to miało miejsce w Windows 10. Tym razem wystarczy w sklepie Microsort Store wpisać WSL Ubuntu i wybrać odpowiednie, darmowe oprogramowanie i je po prostu zainstalować.

wsl ubuntu microsoft store

Od tej pory, będziemy mieli dostęp do terminala Linux, operować na plikach w lokalizacji \\wsl.localhost\Ubuntu-20.04 oraz instalować i konfigurować nasze środowisko Linux do czego tylko chcemy.

ubuntu wsl terminal

Jak znaleźć pliki i foldery Linux w Windows 10?

Aby znaleźć pliki i foldery Twojego subsystemu Linux, wystarczy w pasku nawigacyjnym eksploratora wpisać wsl$, wówczas ścieżka powinna wyglądać tak

\\wsl.localhost\Ubuntu-20.04

wsl pliki foldery

To by było na tyle. Kilka prostych porad na pewno usprawni początkującym użytkownikom Windows Subsystem i Ubuntu wejście w świat Linux’a, czy to w dziedzinie sieciowej, dev czy po prostu do zabawy, np. konfigurując lokalne, intranetowe serwery gier.