Kody błędów (dźwiękowych) BIOS

Tabela kodów błędów BIOS Phoenix/Award

Dźwięk Znaczenie Opis i rozwiązanie
1 długi 2 krótkie Problem z kartą graficzną Bardzo popularny błąd dźwiękowy w laptopach oznaczający w ogromnej części przypadków jedno – uszkodzenie karty graficznej. W większości przypadków karta graficzna wlutowana jest w płytę główną laptopa i do jej wymiany konieczna będzie pomoc serwisu. W niektórych przypadkach w laptopie możliwa jest samodzielna wymiana karty gdy jest ona montowana na specjalnym złączu (najczęściej MXM).
Powtarzający się Problem z pamięcią RAM Uszkodzona bądź poluzowana pamięć RAM. Spróbuj wyjąć i ponownie włożyć pamięć RAM do gniazda, jeśli to nie pomoże, podmień pamięć na sprawną.
1 długi 3 krótkie Problem z pamięcią VRAM lub kartą graficzną Błąd najczęściej ma te same przyczyny co 1 długi 2 krótkie (opisany na początku tabeli). Rozwiązanie też jest takie samo.
Powtarzający się (syrena) Problem z procesorem (uszkodzenie lub przegrzanie) Jeśli laptop działa i wyświetla obraz to mamy do czynienia z przegrzewaniem się procesora, wtedy najczęściej wystarczy wyczyścić układ chłodzenia i nałożyć nową pastę termoprzewodzącą. Natomiast jeśli laptop nie wyświetla żadnego obrazu to najprawdopodobniej uszkodził się bądź poluzował procesor w gnieździe. Wyjmij go i włóż ponownie, jeśli nic to nie da to podmień na sprawny

Ta sekcja tabeli dotyczy laptopów na czystym Biosie Phoenix (bez Award).

Odczytywanie: beep PAUZA beep beep bepp PAUZA beep – czytamy jako 1-3-1

1-3-1 Wszystkie te błędy dotyczą problemów z obsługą pamięci RAM. Pamięć RAM może być poluzowana bądź uszkodzona. Wyjmij pamięć RAM i włóż ją ponownie. Jeśli to nie rozwiąże problemu wymień pamięć na sprawną.
4-3-1
1-3-2
1-3-3
1-3-4
1-4-1
1-4-2
1-1-2 Problem z procesorem Jeśli laptop nie wyświetla żadnego obrazu to najprawdopodobniej uszkodził się bądź poluzował procesor w gnieździe. Wyjmij go i włóż ponownie, jeśli nic to nie da to podmień na sprawny
3-3-4 Problem z pamięcią Wideo Według dokumentacji problem dotyczy awarii pamięci karty graficznej ale w praktyce najczęściej okazuje się to całkowitą awarią karty.  W większości przypadków karta graficzna wlutowana jest w płytę główną laptopa i do jej wymiany konieczna będzie pomoc serwisu. W niektórych przypadkach w laptopie możliwa jest samodzielna wymiana karty gdy jest ona montowana na specjalnym złączu (najczęściej MXM).
3-4-1 Problem z inicjalizacją karty graficznej. Z dużym prawdopodobieństwem uszkodzona karta graficzna. Rozwiązanie identyczne jak w tabeli powyżej.
3-2-4 Problem z klawiaturą. Najczęściej wynika to z powodu niewłaściwej pracy klawiatury lub jej całkowitego uszkodzenia a czasami przyczyna jest tak absurdalna jak wypięcie się klawiatury z płyty głównej. Sprawdź poprawność podłączenia klawiatury do płyty głównej laptopa, jeśli jest podpięta poprawnie i problem występuje nadal, podmień klawiaturę na sprawną. Jeśli usterka nadal nie ustąpiła – problem leży w kontrolerze klawiatury i konieczna będzie pomoc serwisu.
3-3-2 Błąd konfiguracjo CMOS Jeśli komputer wyświetla obraz a występuje ten błąd to prawdopodobnie związany jest on z rozładowaną bateryjką podtrzymującą ustawienia BIOS, wystarczy ją wtedy wymienić na nową i zapisać ustawienia.
1-1-4 Błąd sumy kontrolnej pamięci ROM BIOS. Jeśli komputer wyświetla obraz a występuje ten błąd to prawdopodobnie związany jest on z rozładowaną bateryjką podtrzymującą ustawienia BIOS, wystarczy ją wtedy wymienić na nową i zapisać ustawienia. Natomiast jeśli laptop nie wyświetla obrazu prawdopodobnie uszkodzony jest wsad BIOS. Wtedy konieczne będzie zaprogramowanie kości za pomocą programatora. Przyda się wtedy pomoc serwisu laptopów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *